jak wypromować bloga

Jak wstawić film na youtube i nie łamać prawa?

Wykorzytując cudzą produkcję, co by to nie było, bez zgody właściciela formalnie popełniamy przestępstwo. Jak zatem wstawić film i nie łamać prawa? Mój film nie zawiera niedozwolonych treści, nie okłamuję w nim, że piosenka jest moja, tylko wielkimi literami podaję wykonawcę, nie umieszczam w nim reklam i jest szansa, że zobaczą go tylko moi znajomi, ale chcę być w porządku, więc dzwonię do ZAIKS-u. O dziwo natychmiast odbiera jakaś kobieta, do tego miła i wygląda to tak, jakbym nie zadzwoniła na telefon publiczny. Żadnego automatu, żednego nagrywania, żadnego czekania. Przeżyłam mały szok, bo to się już prawie nie zdarza. Po krótkim wyjaśnieniu, o co mi chodzi, Miła Pani wytłumaczyła mi, że umowy licencyjne, które są na stronie jej firmy, mnie nie dotyczą. Wyjaśniła mi rownież, że mój film ma charakter hobbystyczny, a youtube ma już umowę z wykonawcami ( wszelkimi), więc jeśli na kanale pojawi się ich utwór, oni się z wykonawcą rozliczą. Mam wrażenie, że jednak źle tę panią zrozumiałam, ale to się pewnie wyjaśni. Wracając do tematu, to yuotube ma już działającego robota, który identyfikuje piosenki nawet po kilku sekundach i… co dalej? Swojej sprawy nie załatwię niestety w ZAIKS-ie.

Komu mam zapłacić, albo czyją zgodę uzyskać, żeby nikt się do mnie nie przyczepił? Otóż prawa autorskie do „mojego” utworu posiadają dwie szacowne instytucje i Miła Pani podała mi do nich numery telefonów.
Zaczęłam od stron internetowych, a tam oczywiście głównie reklamy i żadnego menu, w którym mógłby być interesujący mnie temat. Jestem pewna, że osób takich, jak jest cała masa, a tu nie można znaleźć nawet jednej informacji, choćby takiej, że nie jest to sformalizowane. A tak właśnie przypuszczam.
Skorzystałam więc z podanego przez Miłą Panią numeru stacjonarnego i tam również zgłosił się natychmiast mężczyzna, który gotów był z ochotą rozwiązać mój problem, tyle że potrzebował namiarów na utwor. Przypomnę tylko, że chcę wykorzystać jakieś 50 sekund popularnego przeboju i wstawić go do mojego filmiku o kocie, który bawi się papierową torbą. Tak myślę, że większość właścicieli kont na youtube w ogóle sie takimi sprawami nie przejmuje, jednak gdy postawić się w sytuacji takiego kompozytora, to człowiek zaczyna się zastanawiać. Można do tego podejść, jak do reklamy cudzego utworu, ale co jeśli filmik właścicielowi rzeczonej muzyki się nie spodoba?

Są tacy szaleńcy, którzy wpłacają kilka dolarów na konta zagranicznych firm, które podobno mają prawo pobierania takich opłat i liczą, że są chronieni. Ale czy napewno?

Ja w każdym razie czekam na informację, a jak już ją otrzymam, to wtedy zastanowię się, co dalej. Mam w końcu jeszcze jeden numer telefonu, otrzymany od Miłej Pani i dotąd z niego nie skorzystałam.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s