książki

„Tylko razem z córką” Betty Mahmoody

  „Tylko razem z córką” to pamiętnik wydarzeń, które zaczęły się w 1984. Trzy lata później Betty wydała swoją pierwszą książkę. Choć od tamtego czasu minęło ponad trzydzieści lat, temat jest akurat na czasie. Coraz mocniej zagnieżdżający się w Europie Islam, zaczyna poważnie zagrażać naszym wartościom. W tej poruszającej opowieści mamy wszystko, czego potrzeba, żeby zrozumieć, jak niebezpieczna jest ta wiara i jak głęboko tkwi w ludziach, którzy od pokoleń w niej wyrośli.

   Mąż Betty wydaje się być normalnym Europejczykiem i nic dziwnego, że kobieta nie wyczuła zagrożenia. Przeistoczył się w fanatycznego islamistę, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, a jego praca w cywilizowanym świecie okazała się tylko pozą. Książka jest na pewno przestrogą, przed wiązaniem się z osobą z innej kultury, ale też skarbnicą zachowań, które autorka opisuje z początku nie wierząc, że to się dzieje naprawdę. Zwykłe wakacje u rodziny męża w Iranie przerodziły się w pełne przemocy i upokorzeń życie wśród nienawidzącej jej rodziny Mahtaba, dla której ona była tylko niepotrzebnym ciężarem. Zależało im tylko na jej córce, do której będąc na terenie kraju męża nie miała żadnych praw. Mogła wrócić do domu sama, albo zostać i dostosować się do barbarzyńskich wymogów, narzuconych przez rodzinę.

tylko razem z corka 2

   Historia Betty i jej córki jest tym bardziej przerażająca, że wydarzyła się naprawdę i o zgrozo wciąż kobiety wpadają w podobne pułapki. Każda z nich myśli, że jej mężczyzna jest inny, że dobrze go zna i on nigdy by jej nie zakutał w czarne giezła, a już na pewno nie zrobiłby z niej niewolnicy. Niestety mylą się. Ci ludzie od wieków żyją inaczej, wyznają inne wartości, a ich religia jest dla nich ważniejsza od wszystkiego innego. Oczywiście nie wszyscy są fanatykami, ale wszyscy od pokoleń funkcjonują według ściśle ustalonych, niezmienialnych norm. Można by napisać na ten temat całe stronice, ale zamiast tego proponuję po prostu przeczytanie wspomnień Betty.

  Betty od początku myślała tylko o tym, że musi wykraść dziecko i uciec do cywilizowanego kraju. Zanim jednak mogłaby w ogóle spróbować, musiała dobrze poznać swojego wroga i uśpić jego czujność.

   Jak już zaczniecie, nie odłożycie jej, aż do końca. To właśnie jest jedna z tych książek, które trzeba przeczytać jednym tchem. I cieszmy się, że mieszkamy w takim kraju, jak Polska…

10/10 gwiazdek – za niesamowitą historię, do tego doskonale napisaną.  Czytając ją, bałam się prawie tak samo, jak Betty.

Pięknie wydana, duży format, Wydawnictwo TENTEN 1992 rok, 347 stron. Mój egzemplarz kosztował 96 000 zł i już mocno pożółkł.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s