książki

Andrzej Pilipiuk, Jakub Wędrowycz i agent Mulder…

   Osobiście najbardziej lubię tę scenę, gdy do Wojsławic przyjeżdża agent Mulder, żeby nakręcić kolejny odcinek z Archiwum X, a Jakub z Semenem ratują go przed obcymi. Po prostu rarytas :).

   Kroniki Jakuba Wędrowycza, Czarownik Iwanow, Weźmisz czarno kurę – to tytuły pierwszych trzech powieści Andrzeja Pilipiuka. Od początku czytałam je z niedowierzaniem, bo jak można było stworzyć bohatera, który pomimo wszelkich cech negatywnych, jest postacią budzącą sympatię. Ale im lepiej poznaje się Jakuba, tym bardziej to szaleństwo do niego pasuje. O dziwo, do jego wnuka również i jakoś nikt nie protestuje przeciwko szerzeniu szkodliwych zachowań wśród dzieci. No może nie dzieci, bo raczej one się za tę lekturę nie biorą, ale już młodzież, to i owszem. Nikt nie napada na autora, nie pikietują go miłośnicy zwierząt, ani nie słyszałam, żeby przyczepiał się do tych tekstów kościół, a przecież nie czarujmy się, mógłby. Skoro na lekcji religii katechetka zabrania dzieciom czytać Harrego Pottera, czy „Martynkę i czarownicę”, tym bardziej powinni protestować przeciwko egzorcyście, który wskrzesza Lenina!

   Ilość niesamowitych pomysłów, które wykorzystał autor, gwarantuje prawdziwą zabawę, gdy tylko damy się ponieść atmosferze. Aż szkoda, że nie można tej historii ciągnąć w nieskończoność. Podobno Andrzej Pilipiuk chciał pożegnać Jakuba na zawsze, jednak czytelnicy tak go męczą, że popełnił jeszcze kilka opowieści. Popełnił też inne, tym razem bardziej wykorzystując swoją wiedzę historyczną, ale to Jakub Wędrowycz przejdzie do historii.

   Kto jeszcze nie czytał, to proponuję skupić się, albo raczej rozluźnić, psychicznie nastawić na odlot i usiąść wygodnie w jakimś odosobnionym miejscu. Po pierwszym szoku będziecie śmiać się na całą okolicę.

10/10 gwiazdek – za fantastyczny pomysł, za Jakuba i że to wszystko jeszcze się dobrze czyta.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s