książki

Hygge – duńska sztuka szczęścia

   Marie Tourell Sodenberg napisała książkę o odnajdywaniu szczęścia w drobnych przyjemnościach. Zrobiła to w sposób tak interesujący, że przeczytałam ją od deski do deski. To nie jest beletrystyka, a ja rzadko sięgam po poradniki, jednak to nawet nie jest poradnik, to raczej reportaż, zapis „hyggeowania” na milion sposobów, z których praktycznie każdy jest dostępny dla każdego. Wystarczy tylko odnaleźć tę atmosferę, zatrzymać się na chwilę i choćby zapalić świecę o ulubionym zapachu, albo i dziesięć świec, gdy siadamy na chwilę z kubkiem kawy. Może komuś się to wyda kupą niepotrzebnych bzdur, ale jeśli zrozumiemy to, co chciała nam przekazać autorka, wczujemy się w nastrój, to sami zapragniemy łapać takich chwil, jak najwięcej.

hygge 2

   Podoba mi się taka prosta myśl, o tym, jak ocieplić wnętrze i sprawić, żeby wszyscy czuli się w nim, jak u siebie. W swobodnej, przyjaznej atmosferze czas spędza się zdecydowanie milej, niż siedząc sztywno, choćby w najbardziej ekskluzywnej restauracji. A jak to zrobić? Dodać jakiś własnoręcznie zrobiony  drobiazg, umieścić na półce pamiątkę z podróży, nawet jeśli jest okropnie kiczowata. Liczy się to, czy przywołuje dobre wspomnienia, a nie czy pasuje do wystroju. Myślę, że to dzieci, niezależnie od narodowości czują hygge. Potem niestety z tego wyrastamy. A szkoda. Duńczycy są podobno jednym z najszczęśliwszych narodów świata. Może warto się dowiedzieć, co się za tym kryje?

   Marie przywołała w swojej książce ciepłą, trochę melancholijną atmosferę, tak jak byśmy nagle wpadli w odwiedziny do ulubionej wiekowej cioci, u  której spędzaliśmy w dzieciństwie wakacje. Możemy przypomnieć sobie smak ciasteczek, które piekła, czy glutowatej owsianki, która wtedy nam wcale nie smakowała. Ale to byłyby dobre wspomnienia. I taki jest właśnie hygge: miły, ciepły, smaczny, pełen tego, co sprawia nam przyjemność.

  W tej pięknie wydanej książce znajdziemy oryginalne przepisy na duńskie smakołyki, pomysły na spędzenie jesiennego wieczoru, albo inspiracje do drobnych zmian w naszym pokoju.

10/10 – za oddanie tego co znaczy hygge. Gorąco polecam

Insignis Media, 2016 rok, 221 stron, duży format, dużo kolorowych ilustracji

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s