film

Ciemna strona pragnień… Pentameron

  To nie jest tekst o 50-ciu twarzach Grey’a, choć tak mogłoby się kojarzyć, ale o filmie „Pentameron” z Salmą Hayek (między innymi) w roli głównej. Scenariusz powstał na podstawie zbioru opowiadań sprzed 400 lat i choć na pierwszy rzut oka może się to wydać zbiorem bajek, nie jest to zdecydowanie obraz dla małych dzieci. Pragnienia, które przeradzają się w obsesję, pożądanie prowadzące do szaleństwa i na pozór nieszkodliwe drobiazgi spychające na ciemną stronę.
Film został zrobiony z rozmachem, w pięknych plenerach i z pięknymi aktorkami, ale wydaje mi się, że widzowie trochę zgubili głębszy sens. Zamiast dyskusji o ludzkich obsesjach, uwaga skupiła się na szokujących scenach, których w tym filmie nie brakuje. Zapadają one w pamięć, a to za sprawą świetnych zdjęć, scenografii, muzyki i oczywiście gry aktorów.

pentameron 2

Film składa się z kilku krótkich historii zupełnie ze sobą nie powiązanych, chyba że za motyw przewodni weźmiemy ludzkie słabości. Są baśniowe, czasami upiorne, ale każda jest pokazana bardzo plastycznie. Reżyser – Matteo Garrone naprawdę się  spisał, ponieważ stworzył film, który w 2016 roku zdobył 7 nagród (m.in. najlepszy reżyser, najlepsza scenografia, najlepsze efekty specjalne, najlepszy scenariusz, najlepsze fryzury !) i 7 nominacji.

Jako ciekawostkę powiem, że zdjęcia do tego filmu były kręcone we Włoszech, a było na co popatrzeć.

Trudno mi zakwalifikować ten film do konkretnego gatunku, bo momentami wydaje się horrorem, a chwilami bajką o olbrzymach, żeby zaraz potem stać się ciężkim kąskiem dla dorosłych. Najbardziej chyba pasuje dramat fantasy. Jedno jest pewne, nie da się o tym filmie tak łatwo zapomnieć.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s