film

Detektyw – serial HBO

   Szaleniec czy geniusz? – Matthew McConaughey brawurowo zagrał detektywa w serialu HBO. Ostatnio kojarzony raczej z komediami romantycznymi, tutaj wcielił się w mroczną postać policjanta, którego życie praktycznie sprowadziło się do pracy nad odkryciem, kto zamordował miejscową dziewczynę. Wraz ze stojącym mocno na ziemi partnerem prowadzą śledztwo, a po jego zakończeniu, ich drogi zupełnie się rozchodzą. Spotykają się znowu, gdy dwóch innych detektywów prowadzi inne śledztwo, ale 17 lat później.

   Temat, jak temat, w sumie nie bardzo jest co innego wymyślić dla kryminału, ale obaj detektywi wprowadzają nas w inny wymiar. Na pierwszym planie wcale nie jest morderstwo, tylko postać wykolejonego byłego inspektora – alkoholika, którego gra wspomniany wyżej Matthew. Sposób w jaki pracuje, jak żyje, jak myśli, dlaczego właśnie tak działa – jest tu ważniejszy, niż samo rozwiązanie zagadki. I dlaczego tak nagle zerwał kontakt z partnerem, i opuścił posterunek?

   Nie oglądam pasjami seriali, ponieważ zwykle nie udaje mi się dotrwać do ostatniego odcinka, ale w wypadku „Detektywa” jest ich tylko osiem i zostały wydane na DVD. Nie przepadam też za tematyką morderców – zwyrodnialców, jednak ten serial ma środek ciężkości w innym miejscu. Oczywiście jest mroczny, w końcu to kryminał, ale zrobiony doskonale. Wciąga i wciska się do wyobraźni, jak rzadko który, i naprawdę nie można się doczekać rozwiązania wszystkich zagadek. Docenili go też widzowie – dlatego powstał drugi sezon, ale słyszałam, że chyba producenci za bardzo się spieszyli i takim sposobem chcąc go sprzedać na fali popularności pierwszej serii, niestety go położyli.

Wracając do tematu, to mamy tu nawiedzonego detektywa z wyraźnym problemem, tajemniczą zbrodnię i akcję trzymającą w napięciu do ostatniej minuty. Dla mnie to 9- 10 gwiazdek. Polecam 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s