książki

Dlaczego Cejrowski pisze wyjątkowe książki? „Gringo wśród dzikich plemion”

   Kto nie lubi Cejrowskiego, może go dalej nie lubić, ale jego książka i tak mu się spodoba. Nie znam drugiego takiego pisarza, który tak wielu ludzi wkurza, drażni, albo wręcz odstrasza swoimi poglądami, a jednak wszyscy czytają jego opowieści.

   Co w nich jest tak niezwykłego? Zasługę tej popularności składam na karb błyskotliwości autora, ale też szaleństwa, które musi w sobie nosić. Bo czyż człowiek mocno trzymający się ziemi wyruszy na koniec świata, żeby trafić tam, gdzie nikt jeszcze nie był?
„Gringo wśród dzikich plemion” to zbiór opowieści z wędrówek autora po Amazonii.

   Gdy po raz pierwszy zetknęłam się z książką Wojciecha Cejrowskiego ujął mnie nie tylko celnym dowcipem, sarkazmem i odwagą, ale też tym, że pisze o rzeczach, a których nikt inny nie wspomina. Nie rozwodzi się nad tym, jak to w cudowny sposób spotkał motyla, o którym nic nie wie współczesna owadologia, tylko rozbawił mnie do łez porównaniem słowa: motyl, w różnych językach. Nie zdradzę, trzeba przeczytać. Wspomina też o różnych niekomfortowych sytuacjach, w jakich się znalazł, ale ponieważ wyraźnie ma duży dystans do siebie – robi to z charakterystycznym humorem.

   Kiedy tukan przepowiada złą pogodę i dlaczego tylko Indianie go rozumieją? Jaki dźwięk wydają czerwone mrówki, przepływając przez dżunglę i czy należy wtedy udawać, że cię tam nie ma? I o co chodzi z tym jedzeniem ludzi?
Książka jest cudowna, zabawna i odświeżająca. Nagle się okazuje, że wykształcony, cywilizowany Europejczyk wcale nie jest mądrzejszy od plemiennego myśliwego, choć tamten posługuje się może setką słów i to zdaje się, że tylko w porywach.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s