film

Być kobietą w Turcji. „Mustang”

Dzisiaj dla odmiany film obyczajowy (z 2015 roku) i do tego Turecki! Tytuł „Mustang” ma niewiele wspólnego z fabułą, ponieważ nie obejrzymy tam niczego o koniach. Podejrzewam, że reżyserce chodziło raczej o to, że natury nie da się zupełnie okiełznać.

Film zgarnął kilka nagród na festiwalach i tym razem zgadzam się, że powinien. Dostaliśmy tu obraz odmiennej rzeczywistości, pełnej surowych zasad wychowawczych i strachu przed otoczeniem. Pięć sióstr wychowywanych przez babcię i jej syna, z dnia na dzień staje się obiektem plotek z powodu niewinnej zabawy z kolegami. Nagle opiekunowie, którym zwróciła uwagę sąsiadka wpadają w popłoch, że zanim wydadzą dziewczęta za mąż, nie będą w stanie ich upilnować. Zamykają je w domu, a każdy przejaw ich niepodporządkowania kończy się wstawieniem kolejnych krat wokół domu. Dziewczyny mieszkają w więzieniu, a wujek postanawia kolejno wydać je za mąż. Dzieje się to tak szybko, że nawet tę dwunasto, może trzynastoletnią córkę również przyrzekają na oko trzydziestoletniemu mężczyźnie. Co się dzieje dalej?
Film oglądamy z perspektywy najmłodszej córki Lale, która obserwując swoje siostry postanawia nie poddać się planom wuja. Planuje ucieczkę, ale Istambuł jest daleko, a ona ma może 10 lat.
Rozpisałam się trochę, ale w tym filmie tak naprawdę liczą się poszczególne sceny, gdy beztroskie siostry się bawią, wygłupiają, próbują umilać sobie życie na różne sposoby, używając tylko wyobraźni. I choć nie jest tu przedstawione społeczeństwo arabskie, tylko tureckie, a więc znacznie bardziej podobne do europejskiego, sytuacja tych dziewcząt i w ogóle kobiet wygląda koszmarnie.

Daję 9 gwiazdek, ponieważ film mnie poruszył i wreszcie nie jest to kino pod publikę. I znów spisał się Gutek-film.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s