książki

Atuty zguby- Roger Zelazny i księstwo Amberu

 Trafiłam na cykl o księstwie Amberu od środka. Wskoczyłam od razu w tom 6 i jakoś nie miałam problemu z tym, że nie czytałam poprzednich opowieści. Świat stworzony przez Zelaznego jest oryginalny, a pióro lekkie, więc czyta się to łatwo i przyjemnie.
W sytuacji, gdy mamy do czynienia z kolejną częścią opowieści, trudno jest pisać o fabule tak, żeby nie zdradzić czegoś z tomów poprzednich, dlatego ograniczę się do krótkiego zarysu.

   Merle – Merlin wydaje się zwykłym człowiekiem, ma przyjaciół, dziewczynę, ale posiada też swoją tajemnicę. Wydaje mu się, że nikt o tym nie wie – do czasu, aż okazuje się, że wszyscy w koło coś przed nim ukrywali. Przede wszystkim Merlin ma problem z tym, że od wielu lat zawsze 30 kwietnia ktoś próbuje go zabić. Tego roku jednak wszystko się komplikuje i Merlin wszczyna prywatne śledztwo.

A tak w ogóle to Ziemia jest tylko jednym z cieni, a prawdziwe światy istnieją w księstwie Amberu. Są tam tacy, którzy korzystają z Atutów, a są i tacy, którzy je potrafią stworzyć. Dzięki nim mogą się przenosić i do tego zabrać ze sobą nie tylko jedną osobę, ale całą armię.

   Za chwilę biorę się dla odmiany za tom pierwszy i mam nadzieję, że również mi się spodoba. Zelazny wydał go w 1970 roku i potem kolejne 9 tomów powstawało aż do lat 90-tych. Znowu mam książkę wiekową, która się nie zestarzała.

Polecam miłośnikom fantasy z elementami sci- fi. 8 gwiazdek.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s