książki

Zachowaj spokój – Harlan Coben

   Adam Bay ma szesnaście lat i zaufane grono przyjaciół. Ma też kochających, przenikliwych rodziców, którzy się o niego martwią. Mike Bay stara się stopować żonę przed nadmierną kontrolą ich syna, jednak gdy najlepszy przyjaciel nastolatka popełnia samobójstwo, zgadza się na zainstalowanie programu szpiegującego jego pocztę elektroniczną i SMS-y. Bardzo szybko trafiają na niepokojącą korespondencję i wtedy dopiero zaczynają mieć problem. Czy pozwolić chłopakowi pójść na imprezę, czy może lepiej mu w tym przeszkodzić. Ojciec ma przemyślenia w stylu – ja też w jego wieku zaliczyłem kilka „przyjęć” i żyję, ale matka tak się nakręca, że musi coś z tym zrobić. Oczywiście jej decyzja pociąga za sobą masę konsekwencji, ale o to przecież chodzi. „Zachowaj spokój” to doskonała książka sensacyjna. W moim wypadku był to kolejny audiobook, tym razem czytany przez Wiktora Zborowskiego. Super się słuchało i pewna jestem, że czyta się podobnie. Ja w ten sposób oszczędzam oczy i czas, ale wciaż jestem zagorzałą fanką literatury papierowej.

    W każdym razie po moich ostatnich chaotycznych wyborach lektur, to była fajna odmiana. Temat przewodni – kontrola rodzicielska, jest bardzo na czasie i dylematy rodziców – sprawdzać konta społecznościowe swoich dzieci, czy nie – mogą przynieść wiele złego, ale i uratować dziecko. Od początku słuchając rozmów Tii i Mike’a zastanawiałam się, czy wojna, którą właśnie rozpętują nie skończy się katastrofą dla relacji z ich synem, a wiadomo, że nastolatek nie wybacza takiej zdrady. Każdy młody człowiek ma czas na poznawania świata, i osobistych doświadczeń nie zastąpi tu choćby najlepsza gadka rodziców. Jednak gdy nasze dziecko ma skłonności do autodestrukcji, trzeba je ratować. Pytanie tylko, czy prawidłowo rozróżnimy zwykłe wahania nastrojów od prawdziwej depresji. No i istnieje jeszcze coś takiego, jak splot niebezpiecznych okoliczności. Tego się boimy i obawiam się, że nie da rady tego zmienić.

   Harlan Coben tym razem napisał powieść dedykowaną bardziej młodzieży, choć mamy  tu do czynienia również z wątkami rodzicielskimi i problemami wychowawczymi. Czyli coś tak dla jednych i dla drugich.

7/10 gwiazdek. Polecam.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s