książki

Powrót paryżanina – Julia Stagg

   No i doczekałam się! Julia Stagg napisała kontynuację „Francuskiej Oberży”, tak więc niezwłocznie się do niej zabrałam. W założeniu nie jest to ciąg dalszy losów Anglików na francuskiej ziemi, ale autorka wykorzystała miejsce i postaci, które już poznaliśmy. Można więc przeczytać „Powrót paryżanina” bez konieczności poznania poprzedniej powieści.

   Na czym tym razem skupia się akcja? Otóż do Fogas, wioski przez którą właśnie przewalała się porządna śnieżyca – przyjeżdża dawno nie widziany i nie zapowiedziany siostrzeniec wiekowej właścicielki miejscowego sklepu spożywczego. Powinna się była tego spodziewać, ponieważ po niedawnej śmierci jej męża, chłopak odziedziczył połowę nieruchomości. Może nie bałaby się tego tak bardzo, gdyby nie to, że Fabian jest paryżaninem, któremu w głowie tylko arkusze kalkulacyjne i zysk,  a w epicerie czas się zatrzymał. Fogas leżało z dala od głównych dróg, gdzieś we francuskich Pirenejach i nowoczesność jeszcze tam nie dotarła. Josette obawiała się zmian, ale nie pragnęli ich też mieszkańcy Fogas, dlatego gdy tylko Fabian spokojnie ogłosił, że chce tu zamieszkać od razu wzbudził ogólną niechęć. Jego pomysły przebudowy sklepu spędzały sen z powiek ciotki, a jego niezdarność doprowadzała ją do wściekłości. Już pierwszego dnia podpadł całej społeczności, a Josette liczyła tylko dni, kiedy się podda i wróci do stolicy. Nie mogła zostawić mu epicerie. Nie wyobrażała sobie innego życia, no i był jeszcze jej zmarły mąż…

   Z przyjemnością przeczytałam ( 314 stron ), oderwałam się od krwawych kryminałów, choć i tu mamy sensacyjny wątek, i nawet na koniec się wzruszyłam. Zdecydowanie lubię takie gawędziarskie powieści, ale teraz chętnie wezmę się za coś mocniejszego.

powrót paryżanina 2

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s