książki

Niebezpieczny romans – Peter Robinson

   Alan Banks jest niepokornym i już nie młodym detektywem, który chodzi własnymi ścieżkami, ale wciąż jeszcze nie zabrali mu odznaki. Kilka miesięcy wcześniej ledwie uszedł z życiem po pożarze własnego domu, spowodowanym przez niebezpiecznego kochanka jego byłej dziewczyny – Annie. Annie również jest detektywem i to ona wyciągnęła Banksa z płonącego domu, ale od tamtej pory ich stosunki jeszcze bardziej się popsuły.

   Alan wciąż nie jest w dobrej formie, gdy z Londynu dzwoni do niego brat Roy. Nie są ze sobą blisko, dlatego ta rozmowa wydała się detektywowi ważna, ale gdy próbował potem dodzwonić się do Roya, ten już nie odbierał. Wsiadł więc w pociąg i pognał do stolicy, oczywiście nikomu o tym nie mówiąc. Miał urlop i nie musiał się tłumaczyć z tego, co robi. W tym samym czasie Annie dostaje wezwanie do wypadku przy mało uczęszczanej  drodze w pobliżu autostrady. Okazuje się, że znaleziona w samochodzie kobieta została zastrzelona i do tego miała przy sobie zapisany odręcznie adres. Annie znała ten adres doskonale – to był spalony dom Banksa. Oczywiście próbuje się z nim skontaktować, ale Alan nie odbiera telefonów. W końcu robi się na tyle gorąco, że Annie jedzie do Londynu, żeby spotkać się z przyjaciółką zamordowanej kobiety, a przy okazji próbuje znaleźć Alana przez jego brata Roya. Nie ma pojęcia, że Roy zaginął, a sprawy, które początkowo wydają się przypadkowe – łączą się.

niebezpieczny romans Banks

   „Niebezpieczny romans” to kolejny kryminał z cyklu o detektywie Banksie. Brytyjski pisarz Peter Robinson zdobył sobie już wielu zagorzałych czytelników i jeśli inne jego powieści są równie dobrze napisane, to z pewnością będzie to jeden z ulubionych autorów współczesnych lekkich kryminałów.

   W tej książce wszystko jest wyważone: wątek osobisty nie jest postawiony wyżej, niż rozwiązanie zagadki, a samo śledztwo prowadzone niezależnie przez dwójkę bohaterów, pomału daje czytelnikowi obraz większej afery, która w końcu zostanie odkryta. Co się stanie – oczywiście nie zdradzę, ale mogę zapewnić, że końcówka mocno przyspiesza.

   Stylu Robinsona nie potrafię porównać do innych autorów, bo  jednak chyba za mało czytam kryminałów. Jednak mogę z całą pewnością stwierdzić, że nie jest to twórczość tak krwawa jak Jo Nesbo, czy tak mroczna jak Camilli Lackberg. Dla mnie jest to dobry kryminał, bardziej klasyczny, wciągający, a jednocześnie można się przy nim zrelaksować. Na pewno sięgnę po kolejne książki Petera Robinsona. Dam mu 7/10.

Dane techniczne: 374 strony, wydawnictwo Sonia Draga 2015r. Na okładce wpisał się Stephen King 🙂

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s