książki

Obce dziecko – Rachel Abbot

   „Obce dziecko” to  jeden z lepszych kryminałów, jaki ostatnio czytałam, a raczej powinnam powiedzieć – słuchałam. Z czystym sumieniem polecam audiobooka, którego jak zawsze fantastycznie czyta Anna Dereszowska. Muszę przyznać, że kupując audiobooki sprawdzam też lektorów, a pani Dereszowska jest jedną z moich ulubionych. Potrafi tak się wczuć, że dostajemy dodatkowy deser 🙂

   Rachel Abbott napisała kryminał, którego z założenia bym nie kupiła i nie przeczytała, ponieważ jak wielu spośród nas nie mogę strawić tematu dręczonych dzieci. Tutaj jednak mamy sytuację, w której ciężar emocjonalny jest skupiony bardziej na warstwie psychologicznej, na odkrywaniu, co się tak naprawdę stało, a nie na tym, że ktoś porwał dziecko. Może to też jest kwestia nastawienia, w każdym razie książkę po przesłuchaniu kawałka szybko kupiłam, a potem szybko – za szybko – mi się skończyła.

   Powieść rozpoczyna się sceną, gdzie odnalezione zostają zwłoki 13-latki i policja próbuje ustalić jej tożsamość. Ponieważ nikt ostatnio nie zgłosił zaginięcia, cofają się w czasie i odnajdują kilka rodzin, w których dzieci zaginęły  całe lata wcześniej i obecnie mogłyby pasować do rysopisu denatki. I tak trafiają do rodziny, w której 6 lat wcześniej zaginęła dziewczynka. Tyle, że to już nie jest ta sama rodzina. Z tamtej pozostał tylko ojciec, który ożenił się ponownie i w nowym związku dochował się syna. Mały ma gdzieś koło roku i Daniel wraz Emmą są naprawdę szczęśliwą rodziną.

   I nadszedł właśnie ten dzień, kiedy odezwała się do niego policja z prośbą o pomoc w identyfikacji. Niestety nie dało się tego zrobić bez badań genetycznych, a to musiało potrwać. Co się stało tego samego dnia? Otóż dokładnie wtedy w domu tej szczęśliwej rodziny pojawia się zaginiona Natasha. Zachowuje się agresywnie, odpychająco, zwłaszcza w stosunku do ojca, który na jej widok mało nie pękł ze szczęścia.

   Nastolatka nie pozwala im zawiadomić policji i praktycznie z nimi nie rozmawia. Nie wyjaśnia nawet jednym słowem, gdzie była przez te lata, co się z nią działo i jakim cudem nagle znalazła się na tym odludziu, bo Daniel i Emma mieszkają poza miastem.

obce dziecko2

Oczywiście atmosfera jest bardzo napięta. Daniel nie potrafi przełamać oporu córki, a Emma wydaje się w tym towarzystwie obserwatorką i mediatorką. Podejmuje też działanie, które może narazić rodzinę na niebezpieczeństwo – powiadamia w tajemnicy przed wszystkimi swojego dawnego znajomego, który jest policjantem. Uważa, że nie można tej sprawy tak zostawić, więc opowiada mu o wszystkim.

   Emma jest w tej powieści postacią najbardziej rozgarniętą. Wydaje się być kobietą idealną: zrównoważoną, rozsądną, inteligentną, zachowującą zdrowy rozum także w sytuacjach stresujących. Zauważa więcej, niż jej mąż i dlatego staje się coraz bardziej czujna. Chce przede wszystkim chronić swojego syna, a Natasha według niej zachowuje się dziwnie.

    Kim jest Daniel? Przedsiębiorcą, który przeżył wielką tragedię i to Emma pomogła mu się pozbierać. Gdy jego życie na nowo zaczęło przypominać ideał – w jego domu pojawiła się zaginiona córka. Jaką tajemnicę skrywa dziewczynka? Co się z nią  działo przez sześć lat? Tego dowiadujemy się gdzieś w drugiej części powieści.

    Co mogę jeszcze powiedzieć, żeby za dużo nie zdradzić? Natasha jest postacią tajemniczą, zamkniętą w sobie, skrywa uczucia za grubym murem i zachowuje się tak, jakby niczego się nie bała. To ona przejmuje kontrolę nad tym co dzieje się w domu, ale to wciąż jest tylko dziecko, choć wydaje się zupełnie pozbawione ludzkich uczuć.

   Zagadka rozwiązuje się powoli. Mamy coraz więcej emocjonujących wydarzeń, jednak one wciąż nie pozwalają nam zgadnąć, co tak naprawdę się wydarzyło. Powieść do końca trzyma w napięciu i nie można się od niej oderwać. Do końca dajemy się zwodzić i nie ma szans, żebyśmy zgadli, co się stanie.

Bardzo mi się podobała. Może to był po prostu ten moment, kiedy najlepiej mi podejdzie kryminał, może komuś się wcale nie spodobać, ale ja dam mu 8,5 gwiazdki. Polecam.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s